Rotaract kelimesi, Rotary ve Action kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur.

İlk Rotaract kulübü, Kuzey Carolina’daki Charlotte Rotary Kulübü tarafından kurulmuştur. Önceleri bir gençlik programı olarak başlamış olmasına rağmen hızla büyüyerek dünya çapında bir gençlik organizasyonu haline gelmiştir. Kuruluş daha çok gençlerin sosyal hizmet yeteneklerini geliştirmek amacını taşır. Dünya çapındaki kulüpler uluslararası hizmet projelerinin bir parçası olur ve uluslararası barış ve anlayışın geliştirilmesine katkı sağlar.

Rotaract, üyelerinin şahsi gelişmelerinde kendilerine yardım edecek bilgi ve becerilerini arttırmak, toplumlarının fiziksel ve sosyal gereksinimlerine hitap etmek ve dostluk ve hizmet çerçevesinde dünyadaki bütün insanlar arasında daha iyi ilişkiler kurmak için genç kız ve erkeklere fırsat veren ve Rotary kulüpleri tarafından desteklenen kulüplerdir.

Rotaract kulüplerinde toplumsal, uluslararası ve mesleki gelişime yönelik hizmetlerin geliştirilmesi bireysel ve takım çalışmaları yoluyla teşvik edilirken gençlerin kişisel ve liderlik konularında gelişimleri sağlanır. Rotaract üyeleri başka insanların hayat şartlarını iyileştirmenin yanı sıra, benzer hedef ve idealleri paylaşan kişilerle uzun yıllar sürecek sağlam dostluk bağları kurarak kendi hayatlarına da değerli bir katkı yaparlar. Rotaract’ın evrensel sloganı “Hizmet Yoluyla Barış” tır.